Historycznie święto solidarności ludzi pracy zostało ustanowione 1 maja 1889 roku przez międzynarodówkę dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń majowego strajku robotników w Chicago w 1886 roku walczących o prawo do 8-godzinnego dnia pracy, poprawę warunków pracy, godziwe zarobki oraz przeciw grupowym zwolnieniom. Obchodzone jest na całym świecie 1 maja. W Polsce obchodzone jest od początku jego istnienia.
1 maja obchodzony jako Święto Pracy jest także katolickim Świętem Józefa Rzemieślnika. Proklamował je papież Pius XII 1 maja 1955 roku. Nadał w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu Świętu Pracy. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką – w aspekcie wartości chrześcijańskich, społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
Mimo tego, że święto ludzi pracy dla każdego z nas jest czymś innym i jest odbierane nieco inaczej, nikt nie przejdzie obok niego obojętnie, a szczególnego znaczenia nabiera ono w tym roku - roku pandemii i wynikającego z niej kryzysu gospodarczego i coraz bardziej widocznych prób ograniczania praw pracowniczych.
Zaostrzający się kryzys ekonomiczny, którego końca nie można przewidzieć, pozwala wyraźniej dostrzec potrzebę jednoczenia się w obronie praw pracowniczych. Naszych wspólnych praw. Zaistniałe obecnie, szczególne okoliczności, potwierdzają również jednoznacznie potrzebę istnienia związków zawodowych. Niewątpliwie bowiem żaden z pracowników samodzielnie, zwłaszcza w tak wyjątkowych okolicznościach nie posiada narzędzi pozwalających na skuteczną obronę podstawowych praw pracowniczych. Dlatego też obecnie znów aktualna staje się konieczność zjednoczenia się ludzi pracy, bowiem tylko dzięki temu istnieje realna szansa faktycznego przeciwdziałania wszelkim próbom burzenia demokratycznego ładu społecznego.
PAMIETAJMY KRYZYS SIĘ NIE SKOŃCZYŁ, KRYZYS DOPIERO SIĘ ROZPOCZĄŁ. NIE WIEMY, CZYM MOŻE JESZCZE SKUTKOWAĆ I JAK BĘDZIEMY MUSIELI SIĘ PRZED NIM BRONIĆ.
WIĘCEJ INFORMACJI:
Historia Święta Pracy: https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/05/01/130-rocznica-strajku-w-chicago-strajk-ktory-dal-poczatek-swieta-pracy/
OPZZ: https://www.opzz.org.pl/aktualnosci/kraj/swieto-pracy-2020